Biokominek czy kominek elektryczny – co wybrać?

biokominek

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której posiadacze mieszkań i domów jednorodzinnych pragną zainstalować w swoich wnętrzach kominek, jednak nie pozwalają im na to warunki techniczne. Na szczęście pojawiły się dwie ciekawe alternatywy dla tradycyjnych kominków – są to tzw. biokominki i kominki elektryczne. Wiele osób z pewnością szuka odpowiedzi na pytanie, który rodzaj wybrać? Specjalnie z myślą o nich zebraliśmy wszystkie ich wady i zalety.

Na początek ważne rozróżnienie dotyczące tego, jak działają oba kominki. Biokominki działają na zasadzie spalania bezwonnego bioetanolu, natomiast modele elektryczne wykorzystują efekt imitacji prawdziwego ognia poprzez zastąpienie go żarówkami w technologii tradycyjnej bądź LED.

Łatwy montaż i dowolność miejsca instalacji

Zarówno biokominki, jak i kominki elektryczne mogą być zainstalowane w dowolnie wybranym miejscu. Oba rodzaje tych urządzeń nie wymagają dostępu do przewodu kominowego. W przypadku kominka elektrycznego musimy jedynie zadbać o to, aby kabel sięgał do najbliższego gniazdka elektrycznego. Montaż w obu przypadkach jest naprawdę prosty i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności ani sięgania po trudno dostępne narzędzia. Kominki elektryczne wystarczy po prostu ustawić w pożądanym miejscu, natomiast biokominki często posiadają również opcję zawieszenia ich na ścianie.

Biokominek RubyFires Twisty One.
Biokominek RubyFires Twisty One. Sprawdź w sklepie (kliknij)

Codzienna eksploatacja

Kominki elektryczne są całkowicie bezobsługowe – nie wymagają one czyszczenia ani wykonywania żadnych innych prac. Z kolei w przypadku posiadania biokominka należy regularnie uzupełniać biopaliwo, jakie jest wykorzystywane podczas palenia w tym rodzaju kominka. Raz na jakiś czas warto również wyczyścić jego palnik, lecz warto podkreślić fakt, iż częstotliwość jego czyszczenia jest znacznie mniejsza aniżeli tradycyjnych kominków ogrzewanych węglem bądź drewnem. Na korzyść kominków elektrycznych przemawia też niezwykle wygodna możliwość sterowania przy pomocy dołączonych do nich pilotów. Warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie, jeżeli w naszym domu mieszkają małe dzieci, gdyż brak otwartego ognia znacznie zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania.

Ekonomiczne źródła ciepła

Zarówno biokominki, jak i ich elektryczne odpowiedniki, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych czy też biurowych w okresie jesienno-zimowym. Należy jednak pamiętać o tym, że raczej nie sprawdzą się one jako jedyne źródło ciepła w naszym wnętrzu. Ogromną zaletą kominków elektrycznych jest ich niski pobór energii, dzięki czemu nawet ich codzienne użytkowanie jest bardzo ekonomiczne. Z kolei w przypadku biokominków niezbędne jest stałe zaopatrywanie się w biopaliwo, co stanowi stały i niezmienny koszt ich eksploatacji.

Walory estetyczne

W tej kwestii wiele uzależnione jest oczywiście od osobistych preferencji, lecz generalnie przyjmuje się, że znacznie efektowniej prezentują się biokominki. Dzięki spalaniu ekologicznego bioetanolu, w biokominkach uzyskujemy znacznie ciekawsze i żywsze płomienie. Kominki elektryczne również bardzo wiernie imitują prawdziwe płomienie, lecz w ich przypadku efekt nigdy nie będzie taki sam jak w przypadku biokominka. Zasilane prądem elektrycznym modele wykorzystują bowiem w swoim działaniu tradycyjne żarówki, zaś w najnowocześniejszych i droższych urządzeniach znajdziemy oświetlenie LED.

Bella Kominek Elektryczny
Bella Kominek Elektryczny. Sprawdź w sklepie (kliknij)

Koszty zakupu

Ceny obu rodzajów tych niekonwencjonalnych kominków są oczywiście bardzo zróżnicowane i uzależnione od konkretnego modelu. W przypadku modeli elektrycznych przedział cenowy kształtuje się na poziomie od 2 tysięcy złotych do nawet 20 tysięcy, jeżeli zdecydujemy się na urządzenie o wyjątkowo okazałych wymiarach. Znacznie taniej można nabyć ekonomiczne biokominki z dolnej półki cenowej – najmniejsze urządzenia to koszt zaledwie kilkuset złotych. Największe, artystyczne modele biokominków to koszt od 20 to nawet ponad 100 tysięcy złotych.

Jak widać, nawet w przypadku braku dostępu do przewodów spalinowych i komina, możemy cieszyć się przyjemnością posiadania kominka. Nowoczesne biokominki oraz kominki elektryczne wyróżniają się również wygodną eksploatacją a także łatwym montażem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *