Jaki piec wolnostojący wybrać?

piec wolnostojacy

Piecyk wolnostojący, zwany popularnie „kozą”, jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego kominka, zwłaszcza w pomieszczeniu o ograniczonym metrażu. Ich ogromnym atutem jest zdolność do nagrzewania wnętrz całą boczną powierzchnią piecyka, co przekłada się na zmniejszenie kosztów opału.

Na rynku istnieje ogromny wybór tego typu piecyków, które już na pierwszy rzut oka różnią się od siebie przede wszystkim bardzo zróżnicowaną stylistyką. Okazuje się jednak, że tzw. kozy posiadają wiele innych istotnych parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze urządzenia do naszego lokalu.

Moc i sprawność cieplna

Jeżeli piecyka wolnostojącego będziemy używać jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu, jego moc oraz sprawność cieplna są zdecydowanie kluczową kwestią podczas jego wyboru. Istotny parametr, jakim jest moc nominalna, służy do określania mocy grzewczej urządzenia w czasie trzech godzin jego ciągłego palenia. Wśród piecyków możemy wybierać spośród modeli o mocy kształtującej się na poziomie od 3 do 17 kW. Oczywiście, im większa moc, tym więcej ciepła uzyskamy, ogrzewając kozą nasz dom czy też mieszkanie. Z kolei sprawność piecyka opisuje, jak dużo ciepła uzyskamy z danego modelu w stosunku do ilości opału w komorze spalania. Na rynku dostępne są urządzenie o sprawności od 70 do 90%. Zdecydowanie najkorzystniej jest wybrać piecyk o jak największej sprawności cieplnej.

piece wolnostojace
Piec Wolnostojący Bono Xtra (Steatyt) – Austroflamm

Rodzaj opału, sposób jego załadowania oraz czas spalania

Poza tradycyjnymi piecykami ogrzewanymi węglem i drewnem coraz większą popularnością cieszą się modele ogrzewana pelletem. Ten rodzaj opału jest nie tylko przyjazny środowisku, ale jest znacznie czystszy i generuje mniej brudu oraz zanieczyszczeń podczas jego użytkowania. Nie bez znaczenia jest także ważny czynnik, jakim jest czas spalania danego piecyka. Jeżeli naszej „kozy” będziemy używać do ogrzewania także nocą, warto wybrać model, w którym porcja opału wystarczy nawet na 7-8 godzin ciągłego palenia. W takiej sytuacji, kiedy zależy nam na jak najrzadszym uzupełnianiu paleniska, rekomendowany jest zakup modelu ładowanego od góry. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia bowiem maksymalne napełnienie piecyka. Na rynku występują także „kozy” z drzwiczkami od frontu.

Dodatkowe wyposażenie piecyka

Podczas częstego użytkowania woln stojącego piecyka, konieczne będzie systematyczne opróżnianie popielnika, który usytuowany jest poniżej paleniska. Zdecydowanie najwygodniejsze są modele wyposażone w wyjmowany popielnik z zamykaną pokrywą. Dzięki temu podczas wyrzucania popiołu nie ryzykujemy zabrudzeniem podłogi w naszym mieszkaniu. Niektóre piecyki dostępne obecnie w sprzedaży nie posiadają wydzielonego popielnika – są to tzw. modele bez rusztowe. Ich mechanizm palenia polega na podsycaniu ognia, a nie tlącego się na dnie paleniska żaru. W efekcie uzyskujemy ładniejszy płomień, a na dnie komory spalania gromadzi się mniej resztek opału. Jeżeli planujemy ogrzewać nasz piecyk drewnem, wybierzmy model, który posiada dodatkową półkę na zapas opału – coraz częściej możemy ją spotkać w urządzeniach o nowoczesnej stylistyce. Przydatna jest również dodatkowa półka nad paleniskiem lub specjalna płyta grzewcza, na której możemy przykładowo ogrzać filiżankę z herbatą.

Stylistyka kominka

Obecnie piece wolnostojące wykonywane są ze stali nierdzewnej bądź z żeliwa. Niezmiennie ogromną popularnością cieszą się modele utrzymane w stylistyce klasycznej, często zdobione kutymi elementami. Sprawdzą się one przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym. W pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze warto zdecydować się na piecyk o stylistyce minimalistycznej, który wyróżnia się prostą formą oraz surowym wzornictwem. Ciekawą opcją są również piece kaflowe, które nadadzą każdemu pomieszczeniu niepowtarzalnego retro klimatu. Warto zdecydować się na piecyk z frontowym przeszkleniem, gdyż dzięki temu będziemy mogli cieszyć się widokiem płonącego ognia.

Odpowiednio dobrany piecyk wolno stojący będzie nie tylko świetnym źródłem ciepła, ale oprócz tego może stanowić niebanalną ozdobę każdego pomieszczenia. Zadbajmy o to, by wybrać model spełniający nasze oczekiwania, a jego użytkowanie będzie stanowiło prawdziwą przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *