Kominki z płaszczem wodnym – co to jest i jak działa?

kominek z plaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym zapewnia ogrzewanie domu i może uzupełnić lub w niektórych przypadkach nawet zastąpić kocioł centralnego ogrzewania. Dzięki temu nie dość, że zyskuje się ciekawy element wnętrza, to można zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Nowoczesne kominki mają zwykle wydajne wkłady kominkowe, dzięki którym palenie w nich jest bezpieczne i bardziej efektywne, ponieważ większość ciepła powstającego podczas spalania pozostaje w pomieszczeniu. Kominek z płaszczem wodnym może zastąpić lub uzupełnić inne źródła ciepła – w przypadku rezygnacji z ogrzewania gazowego na rzecz takiego kominka można mówić nawet o oszczędnościach rzędu 50%.

Co to jest płaszcz wodny?

Płaszcz wodny to osłona o podwójnych ściankach, między którymi znajduje się woda. Można go spotkać w chłodnicy silnika, a także termostatach. W przypadku kominków to odpowiednio ukształtowana rura umieszczona nad paleniskiem, a konkretnie jej odcinek, który pełni rolę wymiennika ciepła. Gorące spaliny ogrzewają wodę przepływającą przez płaszcz wodny, a ta następnie jest kierowana do instalacji centralnego ogrzewania i grzejników. Jak widać, kominek pełni funkcję grzewczą, a jego zaletą jest fakt, że jest dopuszczony do montażu w pomieszczeniach mieszkalnych i charakteryzuje go znacznie ciekawsza estetyka.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym UNIFLAM W720 PRESTIGE

Kominek z płaszczem wodnym zgodnie z polskim prawem nie może być jedynym źródłem ciepła, zawsze powinno w budynku być dodatkowe urządzenie grzewcze, jak kocioł gazowy, olejowy czy elektryczny, ponieważ kominek wymaga stałej obsługi i powinna być zapewniona alternatywa, która po pierwsze uchroni budynek przed utratą ciepła, po drugie zapobiegnie zamarznięciu i uszkodzeniu instalacji grzewczej.

Jak działa płaszcz wodny?

Kominki z płaszczem wodnym współpracują z instalacją centralnego ogrzewania i są w praktyce rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym od zwykłego kominka. Moc cieplna wynosi od kilkunastu do nawet 40 kW, a jej wysokość zależy od paliwa i fazy jego spalania. Warunkiem wykorzystania pełnej mocy kominka i zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa jest poprawny i profesjonalny montaż. Powinny pracować w systemie otwartym, dodatkowe akcesoria jak otwarte naczynie wzbiorcze, przeponowy wymiennik ciepła, do tego ich instalacja powinna być zgodna z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Ponadto należy dobrać odpowiednią moc wkładu, która powinna być dostosowana do powierzchni, jaką chce się ogrzać, oraz do wielkości instalacji c.o. Przyjmuje się, że moc kominka o ok. 1 kw mocy znamionowej pozwala ogrzać 10 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, przy czym wysokość pomieszczenia wynosi od 2,5 do 2,7 metra, a izolacja budynku cechuje się średnim współczynnikiem.

plaszcz wodny arysto
Wkład z płaszczem wodnym Arysto A10 WW L

Płaszcz wodny to ciekawa alternatywa dla kotła, do którego paliwo staje się coraz droższe, zatem rola kominków jako urządzenia grzewczego zyskuje na popularności. Dzięki nim można zachować cenne ciepło w całym domu, korzystając z uroków, jaki daje ogień w kominku, i maksymalnie wykorzystując potencjał grzewczy kominka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *