Obudowy kominkowe: Wybierz swój styl!

nowoczesny kominek

Podejmując decyzję o instalacji kominka, chcemy, aby ten element wystroju wnętrza perfekcyjnie dopasował się do stylistyki naszego mieszkania. Na szczęście w obudowach kominkowych możemy wybierać spośród wielu modeli o zróżnicowanym designie. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych stylów kominkowych.

Obudowy kominkowe mogą zachwycać swoim kunsztownym wykończeniem oraz bogatymi zdobieniami, oprócz tego na rynku dostępnych jest również wiele modeli utrzymanych w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce. Bez względu na to, na jaką obudowę się zdecydujemy, warto dokładnie rozważyć wybór idealnego modelu do naszego wnętrza. To właśnie od obudowy bowiem zależy końcowy efekt, jaki uzyskamy.

Kominki kaflowe – powrót do korzeni

Prawdziwy renesans przeżywają obecnie obudowy kominkowe wykonane z kafli zduńskich. Swoim charakterem nawiązują one do tradycyjnych pieców kaflowych, które przez długie lata były wykorzystywane do ogrzewania domów i mieszkań. Kominki z obudowami wykonanymi z kafli zazwyczaj posiadają dość masywną bryłę, dlatego doskonale sprawdzą się we wnętrzach o sporej powierzchni – w zbyt małych pomieszczeniach mogą one nadmiernie zdominować całą aranżację. Jeśli jednak naszym marzeniem jest kominek kaflowy, a nie dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem, warto rozważyć umiejscowienie takiego kominka w rogu pomieszczenia.

Obudowa kaflowa
Obudowa kaflowa KRATKI

Kominki rustykalne – prostota i domowe ciepło

Niesłabnącą popularnością od wielu lat cieszą się obudowy kominkowe utrzymane w stylu rustykalnym. Zazwyczaj są one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak kamień, cegły czy też łupek kamienny. W większości przypadków kominki rustykalne posiadają kontrastujące z surowością kamienia cokoły wykonane z naturalnego drewna, dzięki czemu całość prezentuje się niezwykle ciepło i przytulnie. Portale kominkowe w tym wypadku charakteryzują się prostotą kształtów, przy jednoczesnym współwystępowaniu takich dodatkowych elementów jak boczne ławeczki czy też półki do przechowywania zapasu drewna. Charakterystyczny dla kominków rustykalnych jest także wydatny okap. Ten typ obudowy doskonale współgra z dużym, żeliwnym paleniskiem.

Obudowa rustykalna Amore
Obudowa rustykalna Amore

Kominki francuskie – dla miłośników bogatych zdobień

Obudowy kominków utrzymanych w stylu francuskim szczególnie upodobały sobie kobiety. Być może wynika to z faktu, że kominki w stylu francuskim posiadają niezwykle romantyczne, bogate zdobienia zarówno na bocznych podporach, jak i na gzymsie. Liczne motywy dekoracyjne inspirowane są akcentami florystycznymi, z kolei boczne podpory często formowane są w sposób przypominający kunsztownie wygięte nogi antycznych mebli rokoko. Zdecydowanie najczęściej spotykane są kominki francuskie w kolorze białym, ale oprócz tego występują również modele w takich wybarwieniach jak śmietanka, złoto czy też brąz.

Kominki w stylu modern – nowoczesność i minimalizm

Minimalistyczne trendy na dobre zadomowiły się w wielu wnętrzach, nie omijając kominków. Nowoczesne obudowy kominkowe cechują się prostotą formy i brakiem zdobień. Zamiast tego, często spotkać można intensywne, wyraziste kolory czy też odważne kształty. Materiałem, który szczególnie upodobali sobie zwolennicy nowoczesnych kominków, jest gładki kamień. Często występują również modernistyczne metalowe elementy, w postaci chociażby kontrastowych ram dookoła paleniska.

obudowa prosta
Obudowa kominkowa Blanka Beton

Wybierając obudowę kominkową, pamiętajmy o tym, że jest to decyzja na długie lata. Nie śpieszmy się zatem i starannie rozważmy wszelkie opcje tak, aby wymarzony kominek cieszył nasze oko przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *