Akcesoria kominkowe, czyli tego będziesz potrzebować

kominek nowoczesny

Nastrojowe godziny spędzone z najbliższymi przy płonącym kominku należą do najmilszych chwil podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów. Systematyczne użytkowanie kominka wymaga odpowiedniej dbałości o jego stan techniczny oraz czystość samego paleniska, jak i jego najbliższego otoczenia. Niezbędne stają się odpowiednie akcesoria kominkowe, których nie może zabraknąć w domu każdego miłośnika kominków.

Przygotowując się do sezonu grzewczego, nie powinniśmy zapomnieć ani o paliwie, ani o odpowiednich akcesoriach kominkowych. Tylko jeśli będziemy dbać o nasz kominek, nie będziemy musieli zrezygnować z przyjemności, jaką niesie ze sobą widok płonącego w palenisku ognia, jak i towarzyszące mu ciepło. By w pełni skupić się na walorach i funkcjach kominka, powinniśmy mieć pod ręką akcesoria, które nie tylko ułatwiają utrzymanie higienicznej czystości i porządku, ale przydają się podczas rozpalania i wygaszania ognia w palenisku. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku akcesoriom kominkowym, w które warto się zaopatrzyć.

Kosze i stojaki na drewno to podstawa

Widok porozrzucanego wokół kominka drewna nie należy do czynników, które mogłyby nas zachęcić do rozpalenia ognia i błogiego relaksu w cieple płomieni. Dlatego zdecydowanie należy zorganizować miejsce, w którym będziemy przechowywać zapas drewna na opał. Jeżeli nasza obudowa kominkowa nie została wyposażona w specjalną półkę do jego składowania, warto zakupić oddzielny kosz na drewno.

Niezwykle efektownie prezentują się klasyczne wiklinowe kosze, które z łatwością można dopasować do każdej stylistyki wnętrza. W pomieszczeniach utrzymanych w bardziej nowoczesnym stylu można zaopatrzyć się w kosze i pojemniki wykonane z niezwykle efektownej stali nierdzewnej czy też skóry naturalnej. Natomiast przy absolutnie każdym kominku świetnie sprawdzą się metalowe stojaki, które są w stanie pomieścić nawet sporą porcję drewna.

Pogrzebacz, szufelka i szczypce

Paląc w kominku, nie sposób wykonać wszystkich niezbędnych czynności gołymi rękami. Tymczasem odpowiednie rozłożenie drewna czy też wymiecenie popiołu jest niezbędne podczas częstej eksploatacji paleniska. Na szczęście wszelkie niezbędne w tym celu drobne akcesoria kominkowe można zakupić pojedynczo lub w przydatnych zestawach. Komplety akcesoriów kominkowych są najczęściej sprzedawane z dopasowanymi stylistycznie stojakami.

Pogrzebacze, szczypce i chwytaki sprawdzą się doskonale podczas rozgarniania czy taż przemieszczania drewna w palenisku, zaś szufelka jest absolutnie niezbędna w sytuacji, gdy chcemy wymieść zgromadzony w nim popiół.

Czas na rozpałkę

Aby w kominku zapłonął ogień, sięgnijmy po specjalną zapalniczkę przeznaczoną do rozpalania w kominkach. Akcesoria tego typu wyposażone są w wydłużoną końcówkę, dzięki której wyeliminowane zostaje ryzyko poparzenia czy też zabrudzenia rąk. Jeśli oprócz tego chcemy skrócić czas rozpalania ognia, warto sięgnąć po specjalistyczne chemiczne rozpałki. Na rynku dostępne są klasyczne rozpałki w formie płynnej oraz wygodne kostki.

Pojemnik na popiół i odkurzacz kominkowy

Systematyczne używanie kominka wymaga regularnego wymiatania zgromadzonego w palenisku popiołu. Możemy z powodzeniem wybierać popiół ręcznie, składując go w specjalnym pojemniku. Powinien on być wykonany z metalu, gdyż plastik w kontakcie z ciepłym popiołem mógłby ulec stopieniu. Jeżeli jednak chcemy ułatwić sobie życie, możemy zakupić specjalistyczny odkurzacz kominkowy. Urządzenia tego typu przystosowane są do usuwania zarówno sporych pozostałości po drewnie, jak i najdrobniejszych drobinek pyłu z paleniska. Pamiętajmy, że klasyczne odkurzacze nie nadają się do sprzątania paleniska, ponieważ łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Jeżeli zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria kominkowe, z pewnością użytkowanie kominka stanie się prawdziwą przyjemnością. Pamiętajmy zatem o nich, aranżując okolicę kominka, i dołóżmy wszelkich starań, aby wszystkie akcesoria był do siebie dopasowane stylistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *