Kominek dwustronny, czyli jeden kominek na dwa pokoje

dwustronny kominek

Kominek w domu tworzy niesamowity klimat. Współczesnym trendem są nowoczesne kominki dwustronne, które odpowiednio ulokowane pozwalają cieszyć się widokiem ognia z dwóch pomieszczeń. Co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne i luksusowe wnętrza stawiają na otwartą przestrzeń i duże przeszklenia. Nie inaczej jest z kominkami – modne obecnie są wkłady kominkowe zwane tunelowymi, w których tylna ściana paleniska została zastąpiona przeszkleniem nawiązującym do przodu kominka (w praktyce więc front i tył mają bliźniacze szyby). Dzięki temu uzyskano niebanalny efekt pozwalający na wprowadzenie kominka do de facto dwóch pomieszczeń.

Scalenie dwóch pomieszczeń

Kominki dwustronne wprawdzie są droższe od tradycyjnych, ale dają wiele możliwości projektowych i ich zadaniem jest scalić dwa pomieszczenia. Kominek montowany jest w prostopadłościennej bryle, w której ukrywa się przewody dymowe. Najczęściej stosuje się je między kuchnią a salonem, czasem między sypialnią a łazienką. Takie działanie akcentuje kominek jako element wnętrza i to on staje się centrum domu. Przy tym należy pamiętać, że to rozwiązanie najlepiej stosować przy dużych i wysokich przestrzeniach, ponieważ w małych może dojść do przegrzania, nie wspominając, że w przestronnych wnętrzach kominek prezentuje się po prostu najlepiej.

http://kominkirudny.pl/biokominki/332-rubyfires-ambiance.html
Zobacz w sklepie: Biokominek RubyFires Ambiance z opcją dwustronnego paleniska

Dwie różne aranżacje

Do największych zalet kominków vis’a’vis zaliczają się możliwości aranżacyjne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z jednej strony kominek dopasować na przykład do wyglądu jadalni, a z drugiej – salonu. Tym samym, jeśli jadalnia jest ciepłym pomieszczeniem, w którym dominuje drewno, kominek można stosowanie dostosować i ozdobić elementami drewnopodobnymi czy zdobionymi kaflami nawiązującymi do tradycyjnych i ciepłych wzorów. Jeśli jadalnia jest minimalistyczna, po tej stronie kominek może zachować klasyczny wygląd na wzór eleganckich kominków norweskich, w których dominuje biel i kamień.

Minusem jest niestety koszt montażu, bo ten nie zależy tylko od wybranego wkładu kominkowego (opcja dwustronna jest droższa), ale także użytych materiałów wykończeniowych oraz aranżacji. W przypadku kominków dwustronnych mówimy o podwójnym koszcie dekoracji, jednak luksusowe wnętrza stawiają przede wszystkim na efekt, a kominki tunelowe ten efekt zapewniają.

Panoramiczne kominki

W apartamentowcach i nowoczesnych willach spotkać można coraz częściej dwustronne kominki panoramiczne, których długość wynosi nawet metr. Przez fachowców w takim przypadku rekomendowane są paleniska gazowe, ponieważ te są najłatwiej obsługiwane. Paleniska na drewno wymagają opieki i czasu, ponieważ należy pilnować ognia, układać polana, a także nauczyć się efektywnego palenia. Wszystkie te problemy odchodzą przy kominku gazowym i to one cieszą się zainteresowaniem inwestorów.

Wkład kominkowy z panoramiczną szybą wspaniale komponuje się z klasycznym i nowoczesnym wnętrzem. Do tego eksponuje palenisko i efekt płomienia, a dwustronność zapewnia wspaniały widok ognia w kominku.

Inną opcją jest wybór kominka z paleniskiem trójstronnie przeszklonym, jednak i tutaj należy pamiętać o doborze odpowiedniej wielkości, aby nie doprowadzić do przegrzania pomieszczenia. Jednak niezależnie od tego, na ile szyb się zdecydujemy, warto przełamać schemat, że kominek powinien być schowany w ścianie, i wysunąć go, aby móc cieszyć się widokiem paleniska w dwóch pokojach naraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *