Zalety ogrzewania domu pelletem

pellet

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne alternatywy dla tradycyjnego opału, jakim jest węgiel czy też drewno. Wśród takich przyjaznych środowisku materiałów opałowych szczególnie pozytywne opinie zbiera pellet, dzięki czemu możemy obserwować rosnącej popularności kotłów na pellet.

Ten rodzaj opału ma postać niewielkich granulek o średnicy od 6 do 8 milimetrów w jasnym kolorze. Pellet otrzymuje się z trocin drewnianych, które podczas produkcji ulegają sprasowaniu pod wpływem wysokiego ciśnienia. Dzięki temu materiał ten posiada wiele zalet, jakie przekładają się na wysoki komfort jego użytkowania.

Przystępne ceny

Pellet zdecydowanie wyróżnia się atrakcyjnymi, niewygórowanymi cenami. Jest to spowodowane między innymi brakiem zależności pomiędzy wahaniami cen surowców naturalnych, takich jak ropa czy też węgiel a rynkiem sprzedaży pelletu. Opał ten otrzymywany jest resztek, jakie powstają w zakładach zajmujących się obróbką drewna, na przykład podczas produkcji mebli. To właśnie swojemu pochodzeniu pellet zawdzięcza naprawdę korzystne ceny. Szacuje się, że roczne koszty ogrzewania domu jednorodzinnego tym właśnie materiałem opałowym są o nawet 40% niższe, aniżeli w przypadku zastosowania paliwa stałego, jakim jest olej opałowy.

Czystość i łatwość pozyskania

Obecnie pelet można z łatwością nabyć w marketach budowlanych. Ten materiał opałowy jest zazwyczaj sprzedawany w szczelnych workach wykonanych z tworzywa sztucznego, co minimalizuje emisję jakichkolwiek zanieczyszczeń podczas jego transportu. Worki takie mieszczą zazwyczaj kilka kilogramów pelletu, dlatego przy obecnej jego dość dobrej dostępności nie ma potrzeby składowania w domowej kotłowni dużych ilości tego rodzaju opału. Jeżeli jednak preferujemy posiadanie w domu większego zapasu peletu, to możemy z łatwością przechowywać go w zwykłej szafce czy też ogólnodostępnym schowku, gdy ten materiał ten nie generuje kurzu ani pyłów i nie wymaga przechowywania w kotłowni. Również ilość popiołu, jaka powstaje w wyniku spalaniu pelletu jest stosunkowo niewielka, co przyczynia się do znacznego ograniczenia potrzeby częstego opróżniania popielnika.

Ekologia i brak szkodliwych substancji

Podczas produkcji pelletu do sprasowanych wiórków drewnianych nie dodaje się żadnych substancji klejących ani innych chemicznych dodatków. Dzięki temu podczas jego spalania nie są emitowane do atmosfery żadne szkodliwe czy też toksyczne substancje. Już sama idea pozyskiwania pelletu z odpadków jest bardzo ekologiczna i przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach. Udowodniono także, że wydzielanie substancji smolistych podczas ogrzewania peletem kształtuje się na bardzo niskim poziomie. Minimalną wartość przyjmuje również emisja dwutlenku węgla w czasie jego spalania.

kociol na pelet
Kocioł na pelet RED Compact 18 (3,8-17,0 kW) CO+CWU z pompą elektroniczną

Wysoki komfort spalania w nowoczesnych piecach

Jeżeli decydujemy się na ogrzewania domu pelletem, musimy zaopatrzyć się w specjalnie przystosowany do tego celu kocioł na pelet. W większości przypadków kotły przeznaczone do spalania tego materiału opałowego wyposażone są w pojemny zasobnik wraz z podajnikiem opału. Dzięki temu do minimum ograniczona zostaje uwaga, jaką musimy poświęcić na dokładanie pelletu do komory spalania. Wystarczy uzupełnić zasobnik i odpowiednio zaprogramować piec tak, aby utrzymywał zadaną temperaturę i w tym celu sam pobierał sobie wystarczającą ilość opału.

Pellet jako materiał opałowy jest z pewnością godny uwagi i posiada szereg niezaprzeczalnych zalet. Z tego powodu warto rozważyć rezygnację z konwencjonalnych rodzajów opału i przejście na ten znacznie bardziej oszczędny i przyjazny środowisku materiał opałowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *