Ogrzewacze gazowe najczęściej można zobaczyć w restauracjach, kiedy to wieczory stają się coraz chłodniejsze, a atmosfera jest na tyle przyjemna, że goście wciąż chcą siedzieć w letnich ogródkach. Wykorzystywane są ponadto do ogrzewania pomieszczeń, a także w domkach letniskowych i na patio. Same ogrzewacze mogą być przenośne lub zamontowane na stałe. Kiedy i gdzie się sprawdzają?
Gazowe ogrzewacze pomieszczeń to nowoczesne urządzenia, które można spotkać w budynkach jedno- i wielorodzinnych, a także w lokalach i budynkach użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zastąpienie tradycyjnej instalacji grzewczej, która wymaga sporych nakładów finansowych i prac związanych przykładowo z instalacją centralnego ogrzewania jak kotły czy grzejniki. Zastosowanie znajdują szczególnie w starych kamienicach, w których niegdyś ogrzewano pomieszczenia opałem stałym, a także w domkach przeznaczonych na tymczasowy pobyt jak domki letniskowe czy przyczepy kempingowe. Takie ogrzewacze gazowe mogą mieć odprowadzanie spalin na zewnątrz lub nie. Ale to nie wszystko – charakterystyczne wysokie słupki z płomieniem w środku, czyli przenośne ogrzewacze gazowe, doskonale sprawdzają się na wszelkich wydarzeniach, festynach i dożynkach czy w restauracjach, pełniąc funkcję nowoczesnych i eleganckich koksowników dostarczających cenne ciepło.
Ogrzewacz gazowy jako kominek tarasowy
Ogrzewacz na gaz doskonale sprawdzi się jako kominek tarasowy, kiedy to nie ma się możliwości rozpalenia grilla czy ogniska, a jednak relaksujący wieczór na tarasie warto wzbogacić o przyjemne ciepło. Przenośny kominek można zastosować zarówno na dziedzińcu czy ogródkach restauracyjnych – niewątpliwą zaletą jest eleganckie wzornictwo i estetyka wykonania, dzięki czemu wpasuje się doskonale do każdego wnętrza czy krajobrazu.
Co istotne, nie należy w żaden sposób zasłaniać takiego ogrzewacza, ani zasłonami, meblami, ponieważ zahamuje się wówczas przepływ powietrza i ciepło nie będzie swobodnie rozprowadzane. Naturalnie, nie można stawiać ogrzewacza również w sąsiedztwie materiałów łatwopalnych czy nieotynkowanych ścian.
Gazowe ogrzewanie wnętrz
W domach i mieszkaniach można zdecydować się na ogrzewacze gazowe z przewodem powietrzno-spalinowym, które powinny być instalowane tylko w pomieszczeniach, kiedy przynajmniej jedna ze ścian jest zewnętrzną ścianą domu ze względu na to, że długość takiego przewodu sięga kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Należy zatem zadbać o sprawne odprowadzanie spalin na zewnątrz, a jeśli dom ma płytkie podpiwniczenie – przewód można wyprowadzić do studzienki. Jeżeli ogrzewacz na gaz LPG postawiony będzie w pomieszczeniu wewnętrznym, należy wybrać model pobierający powietrze do spalania z pomieszczenia – w tym przypadku spaliny będą odprowadzane przewodem wentylacyjnym i koniecznością jest zadbanie o prawidłową wentylację.
Niewątpliwą zaletą gazowych ogrzewaczy pomieszczeń jest ich stosunkowo mały wymiar. Dołożyć do tego należy prostą obsługę, estetyczny wygląd, a także możliwość regulacji mocy urządzenia do wymagań.
Ogrzewacze gazowe to nie tylko opcja dla restauratorów chcących uprzyjemnić wieczór w ogródku swoim gościom czy dla domowników lubiących wieczory na tarasie, ale także alternatywa dla tradycyjnych kotłów i paliw stałych, które są krytykowane w obliczu wzrastającego ryzyka smogu: nowoczesne ogrzewacze na gaz to ekologiczna alternatywa na ogrzewanie pomieszczeń.