Kominek jest centralną częścią domu, w której wypoczywamy i zażywamy wieczornego relaksu. Nastrojowy blask i ciepło ognia jest obiektem pożądania, i dzisiaj ciężko sobie wyobrazić nowo wybudowany dom pozbawiony tego elementu. Czy jednak warto mieć kominek? Poznaj wady i zalety.
Kominki najczęściej można spotkać w domach, w rustykalnych lub norweskich wnętrzach, ale znajdziemy je również w hotelach i restauracjach. To doskonały sposób, aby w małym wnętrzu stworzyć przytulny klimat, a przy tym dogrzać pomieszczenie. Wprawdzie możemy zdecydować się na dekoracyjny kominek, na przykład elektryczny z żarzącymi się sztucznymi polanami, ale najczęściej na kominek decydujemy się ze względu na jego funkcję grzewczą – rozprowadza wówczas ciepłe powietrze kanałami wentylacyjnymi lub nagrzewa wodę w grzejnikach c.o.
Zalety kominka
Zacznijmy może od zalet. Największą korzyścią z posiadania kominka w domu to dodatkowy system ogrzewania. Dzięki niemu szybko dogrzejemy pomieszczenie i ogrzejemy się przy ogniu na przykład po przemarznięciu. Przydaje się szczególnie wtedy, kiedy temperatury gwałtownie spadną oraz kiedy awarii ulegnie centralne ogrzewanie. Jest to świetna alternatywa również na chłodne, jesienne wieczory, kiedy nasze domowe ogrzewanie jeszcze nie działa lub jego załączenie w praktyce generuje więcej kosztów niż wrzucenie kilku polan do paleniska.
Kominek może stać się również głównym źródłem ogrzewania, a to za sprawą efektywnych i wydajnych wkładów kominkowych z płaszczem wodnym, dzięki któremu ciepło zostanie rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach. Jednak zanim podejmiemy decyzję o montażu kominka, warto rozważyć, czy inwestycja jest opłacalna i przede wszystkim potrzebna, ponieważ lepszą moc grzewczą, szczególnie przy dużym domu, mogą zapewnić nowoczesne kotły ulokowane w kotłowni.
Jako element dekoracyjny kominek nie ma sobie równych, ponieważ ma wiele walorów estetycznych, a przy tym można go dopasować do stylistyki wnętrza. Mając jedynie na uwadze względy estetyczne, można zdecydować się na kominek elektryczny, który nie wymaga instalacji kominowej, jednak może wygenerować wyższe rachunki. Jako świetną alternatywę warto wskazać tradycyjne kominki na drewno, które rozprowadzą ciepło po całym pomieszczeniu.
Wady kominka
Powyżej sygnalizowaliśmy, że posiadanie kominka może wiązać się z wysokimi kosztami montażowymi i eksploatacyjnymi. Jednak jest na to rozwiązanie. Tanie i efektywne ciepło zapewniają kominki z zamkniętą komorą spalania na pelet. Do innych wad zaliczyć można konieczność wyznaczenia miejsca do przechowywania paliwa, czyszczenia popiołu i szyby kominkowej, a także znaczne ochłodzenie, a nawet zamarznięcie pomieszczeń podczas nieobecności, co później będzie wymagało większego nakładu energii i czasu, aby przywrócić komfort cieplny.
Pozostałe wady z posiadania kominka zależą od rodzaju, na jaki się zdecydujemy. Przykładowo tradycyjny kominek może wymagać częstszej konieczności malowania ścian, a kominek z płaszczem wodnym jest systemem drogim i wymagającym awaryjnego zasilania dla pompy obiegowej. Kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) to spora jednorazowa inwestycja, jednak korzyści z jego posiadania mogą szybko nam to wynagrodzić (źródło taniego ciepła).
Porównaj parametry kominków w ofercie firmy RUDNY >>
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: Tak, warto mieć kominek w domu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kominka, warto zgłębić temat, ponieważ koszty instalacji zależne są od funkcji kominka, materiałów wykończeniowych i samego wkładu. Jednak mimo tego warto się na kominek zdecydować ze względu na to, że jest niebanalną ozdobą pomieszczenia, a do tego efektywnym i tanim źródłem ciepła.
Zachęcamy również do lektury artykułu: Kominek w domu – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć.