Kominek w domu – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

kominek w domu

Kominek pełni dzisiaj rolę domowego ogniska. To przy nim odpoczywamy wieczorem, to on poprawia nam humor, gdy za oknem pada śnieg i sprawia, że w naszym pomieszczeniu panuje ciepła, domowa atmosfera. Kominek w domu nie jest tylko ciekawym i klimatycznym elementem wyposażenia, ale także efektywnym źródłem ciepła. Co warto o nim wiedzieć?

Kominki najczęściej możemy spotkać w domach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokusić się o jego zamontowanie w bloku. Są również alternatywy w postaci dekoracyjnych kominków elektrycznych z efektem żarzących się polan, takie kominki emitują również ciepło. To fantastyczny sposób na stworzenie klimatu nawet w małym wnętrzu (takie kominki są płaskie) i kiedy nie mamy dostępu do komina.

1. Funkcja kominka

Zanim zdecydujemy się na montaż kominka, musimy określić jego funkcję – czy ma być tylko elementem dekoracyjnym, czy również systemem grzewczym. Funkcja grzewcza kominka polega na tym, że rozprowadza on ciepłe powietrze kanałami wentylacyjnymi lub nagrzewa wodę w grzejnikach c.o.

Od tej decyzji zależy wybór kominka, jeżeli ma być dodatkowym źródłem ciepła, wówczas należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w przeliczeniu na moc wkładu i przyjąć zależność 1 kW (kilowat) na każde 10 m². Może się więc okazać, że będziemy musieli wybrać kominek o mocy nominalnej ok. 150 W/m². Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, oprócz niego musi być inne urządzenie grzewcze jak kocioł, grzejniki czy pompa ciepła.

kominek elektryczny
Przykład kominka elektrycznego Bella

2. Rodzaje kominków

Pierwszym podziałem kominków jest podział na kominki otwarte i zamknięte, czyli z wkładem lub wolnostojące piece kominkowe, popularnie zwane kozami. W kominku z otwartym paleniskiem nie ma się kontroli nad procesem spalania, a większość ciepła ulatuje z dymem do komina. Kominki z wkładem mają drzwiczki, wykonane są z materiałów akumulujących ciepło i odpornych na wysokie temperatury, dopływ powietrza jest regulowany, a ok. 80% ciepła trafia do pomieszczenia.

Następnie kominki dzielą się ze względu na zasilanie, i tak mamy kominki na paliwo grzewcze, elektryczne, gazowe lub na biopaliwo.

3. Rodzaje wkładów kominkowych

W przypadku kominków zamkniętych mówimy o wkładach kominowych zwykłych, z systemem powietrza (są przystosowane do pracy w powietrznym systemie ogrzewania – DPG), z płaszczem wodnym (wtedy współpracują z instalacją centralnego ogrzewania) lub o zamkniętych z kasetą kominową (kasety instaluje się najczęściej w istniejącym już kominku bez wykonywania większych przeróbek.

4. Obudowa kominka

Wkład kominkowy jest tylko sercem instalacji, sam kominek musi mieć obudowę. Tutaj już istnieje zupełna dowolność i możliwość dostosowania obudowy pod wystrój wnętrza – bez problemu więc uzyskamy kominek w stylu klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym czy skandynawskim. Możemy również wybrać gotowy zestaw do instalacji na danym modelu wkładu, który składa się z wybranego kamienia i belki kominowej.

Przykład obudowy kominka

5. Montaż kominka

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na kominek i wiemy, gdzie chcemy go zamontować, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, między innymi wytrzymałość podłoża lub stropu, grubość ścian paleniska i kominka, dostęp do przewodu kominowego o średnicy i wysokości dostosowanych do wielkości paleniska i odpornego na wysoką temperaturę i wilgoć, rozmieszczenie radiatorów zwiększających powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem, ekologię spalania.

Kominek w salonie wybrany rozsądnie i dopasowany do stylistyki wnętrza będzie prawdziwą ozdobą, a do tego efektywnym i tanim źródłem ciepła. Zanim jednak na niego się zdecydujemy, warto bardziej zgłębić temat, a także poznać ofertę sklepów i producentów kominków, by znaleźć model i rozwiązanie idealne dla siebie, pamiętając przy tym, że koszty instalacji kominka uzależnione są od materiałów wykończeniowych oraz wkładu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *