Kominek w domu – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

kominek w domu

Kominek pełni dzisiaj rolę domowego ogniska. To przy nim odpoczywamy wieczorem, to on poprawia nam humor, gdy za oknem pada śnieg i sprawia, że w naszym pomieszczeniu panuje ciepła, domowa atmosfera. Kominek w domu nie jest tylko ciekawym i klimatycznym elementem wyposażenia, ale także efektywnym źródłem ciepła. Co warto o nim wiedzieć?

Kominki najczęściej możemy spotkać w domach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokusić się o jego zamontowanie w bloku. Są również alternatywy w postaci dekoracyjnych kominków elektrycznych z efektem żarzących się polan, takie kominki emitują również ciepło. To fantastyczny sposób na stworzenie klimatu nawet w małym wnętrzu (takie kominki są płaskie) i kiedy nie mamy dostępu do komina.

1. Funkcja kominka

Zanim zdecydujemy się na montaż kominka, musimy określić jego funkcję – czy ma być tylko elementem dekoracyjnym, czy również systemem grzewczym. Funkcja grzewcza kominka polega na tym, że rozprowadza on ciepłe powietrze kanałami wentylacyjnymi lub nagrzewa wodę w grzejnikach c.o.

Od tej decyzji zależy wybór kominka, jeżeli ma być dodatkowym źródłem ciepła, wówczas należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w przeliczeniu na moc wkładu i przyjąć zależność 1 kW (kilowat) na każde 10 m². Może się więc okazać, że będziemy musieli wybrać kominek o mocy nominalnej ok. 150 W/m². Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, oprócz niego musi być inne urządzenie grzewcze jak kocioł, grzejniki czy pompa ciepła.

kominek elektryczny
Przykład kominka elektrycznego Bella

2. Rodzaje kominków

Pierwszym podziałem kominków jest podział na kominki otwarte i zamknięte, czyli z wkładem lub wolnostojące piece kominkowe, popularnie zwane kozami. W kominku z otwartym paleniskiem nie ma się kontroli nad procesem spalania, a większość ciepła ulatuje z dymem do komina. Kominki z wkładem mają drzwiczki, wykonane są z materiałów akumulujących ciepło i odpornych na wysokie temperatury, dopływ powietrza jest regulowany, a ok. 80% ciepła trafia do pomieszczenia.

Następnie kominki dzielą się ze względu na zasilanie, i tak mamy kominki na paliwo grzewcze, elektryczne, gazowe lub na biopaliwo.

3. Rodzaje wkładów kominkowych

W przypadku kominków zamkniętych mówimy o wkładach kominowych zwykłych, z systemem powietrza (są przystosowane do pracy w powietrznym systemie ogrzewania – DPG), z płaszczem wodnym (wtedy współpracują z instalacją centralnego ogrzewania) lub o zamkniętych z kasetą kominową (kasety instaluje się najczęściej w istniejącym już kominku bez wykonywania większych przeróbek.

4. Obudowa kominka

Wkład kominkowy jest tylko sercem instalacji, sam kominek musi mieć obudowę. Tutaj już istnieje zupełna dowolność i możliwość dostosowania obudowy pod wystrój wnętrza – bez problemu więc uzyskamy kominek w stylu klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym czy skandynawskim. Możemy również wybrać gotowy zestaw do instalacji na danym modelu wkładu, który składa się z wybranego kamienia i belki kominowej.

Przykład obudowy kominka

5. Montaż kominka

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na kominek i wiemy, gdzie chcemy go zamontować, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, między innymi wytrzymałość podłoża lub stropu, grubość ścian paleniska i kominka, dostęp do przewodu kominowego o średnicy i wysokości dostosowanych do wielkości paleniska i odpornego na wysoką temperaturę i wilgoć, rozmieszczenie radiatorów zwiększających powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem, ekologię spalania.

Kominek w salonie wybrany rozsądnie i dopasowany do stylistyki wnętrza będzie prawdziwą ozdobą, a do tego efektywnym i tanim źródłem ciepła. Zanim jednak na niego się zdecydujemy, warto bardziej zgłębić temat, a także poznać ofertę sklepów i producentów kominków, by znaleźć model i rozwiązanie idealne dla siebie, pamiętając przy tym, że koszty instalacji kominka uzależnione są od materiałów wykończeniowych oraz wkładu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *