Jak dbać o szybę kominka

szyba kominka

Kominek wymaga regularnego czyszczenia. Brudna szyba to nie tylko kwestia estetyki, to także sygnał, że czas zadbać o nasz kominek. Jak ją czyścić? Jak prawidłowo eksploatować kominek, żeby tak szybko szyba się nie brudziła? Podpowiadamy!

Brudna szyba w kominku nie pozwala tak bardzo cieszyć się ogniem, bo zasłania palenisko, więc nie możemy swobodnie patrzeć na tańczące płomienie i w pełni oddać się relaksowi. Aby kominek działał sprawniej, dłużej i aby ciepło kominka zapewniło nastrój, należy wykonywać trzy najważniejsze czynności w pielęgnacji kominka: regularnie czyścić popielnik, czyścić szybę w kominku i czyścić sam wkład kominkowy.

Domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka

Najważniejsza kwestia: w czyszczeniu szyby kominkowej nie powinno się używać wody ani preparatów zawierających elementów ściernych. Najlepiej oczyszczać je gazetami lub chłonnymi i miękkimi ściereczkami. Sam sposób pielęgnacji zależy również od rodzaju szkła. Dozwolonymi preparatami są środki do czyszczenia szyb okiennych (w przypadku szkła z pirolizy) oraz specjalny płyn do czyszczenia szyb kominowych, który możemy używać do zwykłej ceramiki szklanej.

Przy zakupie kominka producent dołącza instrukcję, w której zawiera dozwolone środki oraz sposób pielęgnacji szyby. Warto do tej instrukcji się dostosować i używać tylko rekomendowane materiały, dzięki temu zyskamy pewność, że praca urządzenia nie zostanie zaburzona i nie będzie ryzyka emisji szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin.

Szyba z kurtyną powietrzną

Kurtyna powietrzna to nic innego jak system nawiewu, którego zadaniem jest chronić szybę przed zanieczyszczeniami. Takie szyby nie są tak mocno okopcone, ponieważ powietrze jest zasysane otworami koło szyby, przez co odpycha od niej sadzę. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga częstego mycia. Jeżeli z kominka korzystamy codziennie i w nim palimy, powinniśmy szybę czyścić nawet co kilka dni, pamiętając przy tym, by dbać szczególnie o drożność szczelin, aby powietrze swobodnie dostawało się na powierzchnię szyby.

Szyba samoczyszcząca

Szyba od strony paleniska pokryta jest warstwą przeźroczystego metalu, dzięki której ciepło nie przenika na zewnątrz, bo odbija się od warstwy metalu. Szyba samoczyszcząca, jak sama nazwa wskazuje, czyści się samoistnie dzięki procesowi pirolizy przebiegającemu podczas palenia w kominku – dzięki niemu cząsteczki sadzy osadzające się na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku. Ten proces jednak może być zakłócony, dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, czy uszczelki są w dobrym stanie i zadbać o dobrej jakości materiał opałowy. Ponadto szyba wymaga sporadycznego mycia bez użycia środków chemicznych i elementów rysujących jak skrobaczki czy szczotki.

Co zrobić, by szyby się tak nie brudziły?

Podstawowym warunkiem jest palenie odpowiednim materiałem, tutaj najlepiej drewnem suchym i liściastym – maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Jeżeli nie mamy pod ręką odpowiedniego drewna, możemy zastosować brykiet, pamiętając przy tym, aby był z drzewa liściastego. Niestety najczęstszym problemem brudnych szyb jest niewłaściwy materiał opałowy, dobrze więc wybierać tylko wysokiej jakości suche drewno, które ogrzeje dom i nie spowoduje cofania dymu w kominie.

Nie zaleca się palenia drewnem iglastym. Zawiera dużo żywicy, która podczas parowania pokrywa ciężkim osadem wnętrze kominka i trudno jest go usunąć. To samo dotyczy drewna lakierowanego lub innego wzmocnionego środkami chemicznymi. Takie drewno może zniszczyć wkład kominkowy, a przede wszystkim jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Warto wiedzieć, że niektóre kominki mają dodatkowe warstwy i rozwiązania, które chronią przed osadzaniem sadzy, jak właśnie system czystej szyby zwany szybą kurtyną powietrzną lub szyby samoczyszczące.

Przykłady pieców z systemami czystych szyb

Dovre ROCK 500 TB Piec Wolnostojący
Dovre ROCK 500 TB Piec Wolnostojący
Piec Wolnostojący Borgholm
Piec Wolnostojący Borgholm
Nordpeis Havanna Kominek kumulacyjny
Nordpeis Havanna Kominek kumulacyjny

Osmolona szyba jest dowodem na to, że kominek jest często używany, ale też może świadczyć o zaniedbaniach w pielęgnacji tej ważnej części każdego domu. Wprawdzie nie możemy zlikwidować brudu w 100%, ale warto zadbać o szybę w kominku, aby palenie w nim było bardziej efektowne i przede wszystkim zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *