Zalety kominków akumulacyjnych

kominki akumulacyjne

Kominek akumulacyjny nazywany jest piecokominkiem, a to dzięki łączeniu w sobie funkcji kominka z efektywności pieca akumulacyjnego. Staje się więc urządzeniem grzewczym, dzięki któremu ogrzejesz swój dom, a także zyskasz klimatyczny element wnętrza.

Współczesne kominki to najnowocześniejsze rozwiązania, które z powodzeniem mogą stać się nawet podstawowym systemem grzewczym w domu. Gwarantują umiarkowaną, długotrwałą i równomierną moc grzewczą, dzięki czemu są niezwykle efektywne, jeśli chodzi o ogrzewanie, oraz łatwe w eksploatacji – wystarczy uzupełnić drewno lub brykiet (tzw. biomasę) tylko dwa razy w ciągu doby.

Zalety kominka akumulacyjnego

Kominek doposażony w akumulacyjny wymiennik ciepła jest nie tylko coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, ale coraz chętniej wybieranym przez klientów. Za takim wyborem przemawiają trzy najważniejsze kwestie, a mianowicie oszczędność, wygoda i przede wszystkim zdrowie.

Jeśli chodzi o oszczędność, to takie kominki odzyskują energię ze spalin, zatem w praktyce uzyskuje się aż 2 razy więcej ciepła ze spalania tej samej ilości materiału opałowego. W zwykłym kominku energia ta ulatuje w komin, zatem nie ma tu mowy o wydajnym spalaniu. Co istotne, w kominkach akumulacyjnych wytworzone ciepło jest zbierane i równomiernie wypuszczane do pomieszczenia, dzięki czemu temperatury spalin są znacznie niższe (około 160-200 stopni Celsjusza).

Jeżeli zaś mowa o zdrowiu, takie kominki nie powodują cyrkulacji kurzu, nie przegrzewają i nie wysuszają powietrza, są antyalergiczne, ponieważ ciepło nie wylatuje przez kratki, tylko energia promieniuje z mas akumulacyjnych na całej powierzchni kominka. Samo ciepło promieniuje łagodnie do otoczenia, nie występuje efekt przegrzania, jakiego można doświadczyć przy zwykłych kominkach.

Wygoda to łatwa eksploatacja, sprowadzająca się do uzupełniania opału 2-3 razy dziennie, ponieważ jeden załadunek wystarcza na 8-12 godzin pracy kominka, co zapewnia komfortową temperaturę w domu. W zwykłych kominkach należy dokładać opał średnio co 3 godziny, czyli 8 razy na dobę.

Kominki akumulacyjne to:

  • ponad 3-krotne zmniejszenie częstotliwości dokładania opału
  • wyrównany okres grzewczy i jeden załadunek opału wystarczający na 8-12 godzin
  • podwyższenie sprawności cieplnej do 80-90%
  • brak skoków temperatury – ciepło jest rozkładane i nie jest wprowadzane do pomieszczenia gwałtownie
  • najzdrowszy system grzewczy dzięki emisji ciepła przez promieniowanie fali podczerwonej
  • mogą ogrzać nawet cały dom w przeciwieństwie do pieców kaflowych ogrzewających tylko jedno pomieszczenie
  • mogą być niezależnym i w pełni sprawnym systemem grzewczym

Obok zalet technicznych istnieje jeszcze walor estetyczny. Dzięki temu, że nie jest to tylko praktyczny piec, producenci dostarczają ciekawe wzory dla kominków. Nie są więc tylko prostymi bryłami, ale pięknymi urządzeniami, które mają elegancki charakter, często również są stylizowane na dzieła sztuki. To wszystko sprawia, że kominek nie tylko zapewni doskonałą atmosferę w domu, dostarczy tak cenne ciepło, ale także wyśmienicie skomponuje się z wnętrzem.

Kominek akumulacyjny to bezpieczne, komfortowe, niezależne i sprawne, a przy tym relatywnie tanie urządzenie grzewcze, którym z powodzeniem ogrzejesz swój dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *