Skandynawski design: Eleganckie norweskie kominki

nordpeis stockholm

Design norweskich kominków ściśle jest powiązany z klimatem tamtejszych rejonów oraz z minimalizmem życia uznawanym przez Skandynawów. Ich urok opiera się na chłodnej i minimalistycznej estetyce zderzonej z ciepłem ognia.

Skandynawskie kominki wyróżniają się na tle innych podobnych produktów z całego świata. Mają unikalny styl oraz wyjątkowe wzornictwo, które większość z nas chciałaby mieć w domu. Dzisiaj modne są eleganckie i surowe wnętrza, w których dominuje biel i kolory ziemi, a norweski design właśnie na tym się opiera. Uzupełnieniem aranżacji są kominki do zabudowy o geometrycznych kształtach z dużymi szybami i z wnęką na zapas drewna. Masywna obudowa kominka wykonana z tak popularnego szarego kamienia doskonale uzupełni aranżację wnętrza, dostarczy ciepła, a także stworzy niesamowity klimat.

Norweska technologia grzewcza

Technologia grzewcza rodem ze Skandynawii uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Nic dziwnego, w tych rejonach kominek ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, jakie tam panują.

Norwegia jest prawdziwym zagłębiem kominków i kultury ekologicznego palenia drewna. Mężczyźni od małego są tam uczeni, jak dobrze gospodarować drewnem i jak podtrzymać ciepło domowego ogniska. Co ciekawe, tamtejsze prawo mówi o tym, że każdy jednorodzinny domek powinien mieć zapasowe źródło energii. Oznacza to, że dom ogrzewany elektrycznie lub gazowo jest wyposażony najczęściej właśnie w kominek i to on jest ratunkiem na wypadek klęsk żywiołowych, a także odciążeniem systemu energetycznego w szczycie.

Najważniejszą datą jest 1853 rok, kiedy to powstały dwie fabryki żeliwnych pieców kominkowych w Morso (Dania) oraz Jotul (Norwegia). Od tej daty zaczęła się właściwie historia norweskich kominków, dzięki czemu dzisiaj możemy wybierać spośród niezawodnych, trwałych i ekologicznych wkładów kominkowych i piecyków wolnostojących o atrakcyjnym wyglądzie. W ofercie producentów kominków znajdziemy więc tradycyjne rozwiązania stalowe, żeliwne, stalowo-żeliwne, jak i wykorzystujące steatyt o unikalnych własnościach akumulacji ciepła czy ceramikę odporną na uszkodzenia mechaniczne. Możemy wybierać również spośród różnych typów pieców, a mianowicie pieca radiacyjnego lub konwekcyjnego. Wszystko to za sprawą ponad 150 lat badań i testów.

Elegancki design kominków

Norweskie wzornictwo kojarzone jest przede wszystkim z masywnymi kamieniami, określany jest więc jako ciężki i zimny. Przekładając to na kominki norweskie, możemy określić, że jest to przede wszystkim styl oszczędny w wyrazie, elegancki i prosty. Warto wiedzieć, że dla Skandynawów liczy się przede wszystkim funkcjonalność urządzenia, dlatego też tutaj kwestia wyglądu kominka odchodzi na dalszy plan, ale nie znaczy to, że mamy do czynienia z brakiem estetyki. Możemy przebierać spośród skromnych i bardziej dekoracyjnych kominków, zarówno prostych, klasycznych, jak i nowoczesnych.

Nordpeis Akropolis na ścianę prostą

Nordpeis Akropolis na ścianę prostą
Norweski kominek Nordpeis na ścianę prostą

Kominek Akropolis ma żeliwny wkład kominkowy. Żeliwo w odbiorze jest ciężkie, zatem doskonale sprawdzi się przy antycznych meblach i przy bardziej tradycyjnej stylistyce pomieszczenia. Dzięki temu, że obudowę można malować, kolor kominka można dopasować do każdego wnętrza. Do tego szyba może być półokrągła lub z ciekawymi szprosami.

Sprawdź parametry kominka Akropolis

Dovre Astro 4CBWB Piec kominkowy

Dovre piec kominkowy norweski
Dovre piec kominkowy norweski

W ofercie Dovre można znaleźć ponad 80 modeli wkładów kominkowych i piecyków. Norweski wolnostojący piec kominkowy Astro ma nowoczesny wygląd, a na dole ma półkę ułatwiającą załadunek drewna. Dzięki dużemu przeszkleniu ma się widok na trzaskający ogień, który wprowadza niesamowitą atmosferę.

Sprawdź parametry pieca kominkowego

Nordpeis Amsterdam kominek narożny

Nordpeis Amsterdam kominek narożny
Nordpeis Amsterdam kominek narożny

Narożny kominek Amsterdam to nowoczesny kominek kumulacyjny, który wyróżnia się wspaniałym designem nawiązującym do starego pieca kaflowego. Z boku znajduje się pojemna półka na drewno, a samą obudowę można przemalować na dowolny kolor, dzięki czemu ten norweski kominek doskonale skomponuje się z każdym wnętrzem.

Sprawdź parametry kominka Amsterdam

 

Kominki norweskie z powodzeniem sprawdzą się jako superwydajny system grzewczy, a także w roli kominków rekreacyjnych. Ogień ma w końcu w sobie jakąś magię, która sprawia, że pomieszczenia wydają się bardziej przytulne, a my się szybciej relaksujemy. Ma uspokajającą moc, a przy tym zimą może dostarczać pożądanego ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *