Jaki wybrać kominek narożny – otwarty czy zamknięty?

Kominek narożny prezentuje się bardzo efektownie we wnętrzu, jest dobrze wyeksponowany i widoczny z każdego miejsca w pokoju. Nie tylko wprowadzi znakomitą atmosferę do wnętrza, ale będzie również dodatkowym źródłem ciepła. Czy wybrać kominek otwarty czy zamknięty?

Na początek warto omówić różnice pomiędzy kominkiem otwartym a zamkniętym, ponieważ od tych różnic zależy funkcjonalność, a także koszt eksploatacji kominka. Dzisiaj koszty paliw i ogrzewania są po prostu wysokie, dlatego kominki zamknięte są tak chętnie wybierane, ponieważ oferują coś więcej niż tylko piękny efekt wizualny – ciepło uzyskiwane w drodze spalania nie ucieka kominami, tylko jest rozprowadzane. Dzięki kominkom zamkniętym aż 80% wytworzonego ciepła trafia do pomieszczenia, gdy w otwartych ulatuje ono z dymem kominami.

Kominek otwarty

Taki kominek ma głównie walor estetyczny, niestety o użyteczności pod względem systemu grzewczego nie możemy mówić. Kominek otwarty – jak sama nazwa wskazuje – nie ma ani drzwiczek, ani wkładu, ani szyby; najczęściej budowany jest ze zwykłej cegły szamotowej, która ogranicza komorę spalania i stanowi masę akumulującą ciepło, oddającą je później do pomieszczenia. Zakup wkładu lub kasety kominkowej podnosi koszt samego kominka, a jeśli nie potrzebujemy dodatkowego źródła ciepła, a palić będziemy rzadko, wówczas możemy zdecydować się na kominek narożny otwarty.

kominek otwarty
Trójstronny kominek otwarty Kwline. Źródło: Kwline.pl

Kominki otwarte sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie pali się często, na przykład w sezonowych chatach, kiedy to wzniecony w kominku ogień ma zapewnić atmosferę lub ewentualnie ogrzać w chłodniejszy wieczór. Niezależnie od tego, jakiej wielkości jest palenisko i jak kominek został zbudowany, nie dostarcza on energii powstającej na skutek palenia w nim drewna, w pomieszczeniu zaledwie w kilkadziesiąt minut po wygaśnięciu polan robi się ponownie zimno.

Wady kominka otwartego:

  • straty ciepła są bardzo duże
  • nie oddaje ciepła do pomieszczenia
  • pobiera duże ilości powietrza z pomieszczenia i tym samym powoduje szybsze wychładzanie i większe spalanie drewna
  • ma mniejszą sprawność i moc, przez co nadaje się tylko do okazjonalnego palenia
  • wymaga dużej ostrożności przy używaniu, a ognia należy pilnować!
  • należy regularnie go sprzątać
  • nadaje się tylko jako dekoracja do domków, na tarasy lub jako element ogrodu
  • cena to około 8 tysięcy złotych

Kominek zamknięty

Kominek zamknięty to przede wszystkim większe możliwości grzewcze, a także większa oszczędność. Często wykorzystywany jest w roli dodatkowego źródła ciepła i może ogrzać nawet cały dom i wodę użytkową (musi mieć wkłady kominkowe z płaszczem wodnym). Taki kominek znacznie skuteczniej przekazuje do pomieszczenia ciepło powstałe na skutek spalania, a jego sprawność jest kilkakrotnie większa niż kominka otwartego, co oznacza, że potrzebuje mniej drewna, aby dostarczyć tę samą ilość ciepła.

Nordpeis Amsterdam kominek narożny
Nordpeis Amsterdam kominek narożny

Właściwie wszystkie wady wymienione dla kominka otwartego kominek zamknięty zamienia w zalety. Jest bezpieczny w eksploatacji, dzięki zamknięciu (drzwiczkom) nie trzeba pilnować ognia i nie ma ryzyka pożaru, do tego paliwo pali się wolniej (w zależności od modelu jeden załadunek drewna może starczyć nawet na 10 godzin!), a pomieszczenie jest efektywnie cały czas ogrzewane. Czyści się go również rzadziej, ponieważ drewno się wolniej spala i przez to nie wytwarza się tyle popiołu przy jednym spalaniu.

Wady kominka zamkniętego:

  • nie jest tak efektowny jak kominek otwarty
  • konieczne jest użycie elementów zabezpieczających, aby nie przegrzać instalacji
  • w kominkach z płaszczem wodnym należy zamontować wymiennik ciepła i dodatkowe zasilenie pompy na wypadek awarii
  • wysoki koszt instalacji w granicach 12-15 tysięcy złotych

Odpowiadając więc na pytanie, jaki kominek narożny wybrać, zdecydowanie rekomendujemy kominek zamknięty. Jest tani w eksploatacji, ponieważ drewno jest tańszym paliwem, do tego jest spalane optymalnie, dostarczając nie tylko cennego ciepła, ale niesamowitego klimatu. Ponadto taki kominek jest bezpieczny, co oznacza, że nawet jeśli zapadniemy w drzemkę przed kominkiem, nie musimy się obawiać, że ogień zajmie pokój. A jeśli kominek zamknięty nadal nie jest przekonujący, zawsze można zdecydować się na wersję z podnoszonymi szybami, dzięki czemu w każdej chwili szybko i wygodnie będzie można stworzyć otwarte palenisko i obserwować ogień bez nieestetycznej oddzielającej szyby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *