Jak bezpiecznie i efektywnie palić w kominku?

palenie w kominku

Kominek oprócz walorów estetycznych ma też zastosowanie grzewcze. To nim dogrzewamy lub ogrzewamy pomieszczenia, dlatego tak ważne jest, aby palić w nim efektywnie i ekonomicznie. Oba te aspekty mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i naszego portfela.

Używanie kominka związane jest z pewnymi regułami, tylko działając zgodnie z nimi, możemy mówić o dobrym i bezpiecznym spalaniu. Oprócz trzymania się tych reguł, warto również posiadać kominek, który spełnia kryteria dotyczące emisji spalin do środowiska. Przykładem jest wkład kominkowy Spartherm Mini R1Vh 4S, który ma wysoką sprawność na poziomie 81,4 %, co przekłada się na idealnie czystą szybę, oszczędne oraz ekologiczne spalanie drewna i brykietu drzewnego.

Ekologiczny wkład kominkowy
Spartherm Mini R1Vh 4S Ekologiczny wkład kominkowy

Smog a palenie w kominkach

„Romantyczny smog” – tak media nazywają smog, który powstaje przez palenie w domowych kominkach. Niektórzy zwracają uwagę, że we wnętrzu domu, w którym jest używany kominek, stężenie pyłów jest wyższe nawet niż na największej ulicy w Warszawie w okresie grzewczym. Przez to co roku dochodzi do sytuacji, że ci, którzy narzekają na smog, jako winowajców wskazują również domowych posiadaczy kominków, jakoby to właśnie ci emitowali szkodliwe substancje do atmosfery i fundowali sobie i innym groźny smog.

Tymczasem nie jest to do końca prawda.

Jeżeli drewno jest odpowiednio przygotowane i spalane w kominku prawidłowo, emisja spalin znacznie maleje, tym bardziej szkodliwe związki nie ulatują do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Nowoczesne kominki skutecznie chronią nasze zdrowie, a także spełniają wysokie normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla środowiska. Najważniejsze jest jednak samo paliwo i jego prawidłowe rozpalanie i również prawidłowa eksploatacja kominka.

Jakie powinno być drewno do kominka

Drewno do kominków powinno być drewnem:

  • z drzew liściastych
  • suchym, tj. zawartość wilgoci nie powinna przekraczać 20%, zatem najlepiej suszyć porąbane już drewno minimum przez 2-3 lata; wartość energetyczna takiego drewna wynosi 4 kWh z 1 kg drewna
  • porąbanym na ćwiartki lub ósemki o 8-10-centymetrowej grubości, idealna waga drewna nie przekracza 1,5 kg

Jak należy palić w kominku

Prawidłowe palenie w kominku drewnem równa się większemu bezpieczeństwu i ekologii. Dzięki temu nie wytwarzają się toksyczne związki jak rakotwórcze benzopireny, lotne pyły, które uwalniają się wraz z dymem. Tylko dobry kominek, jego prawidłowa obsługa i doskonale przygotowane drewno są gwarancją, że pod Twoim dachem nie wytworzy się smog, a używanie kominka będzie bezpieczne dla Ciebie, Twojej rodziny i całej okolicy.

Zasady bezpiecznego i ekologicznego palenia:

1. Drewno rozpalaj sprawnie i szybko, najlepiej pomagając sobie suchymi szczapkami drewna i rozpałkami w kostkach. Nie używaj gazet i kartonów! Mają nadruki z farb z dużą zawartością ciężkich metali, opary są więc silnie trujące, poza tym gazety szybko się spalają i tworzą drobny pył ulatujący do pomieszczenia przy otwarciu drzwiczek i przez komin.

2. Ułóż tak zwaną studnię, zaczynając od grubego drewna na dole ułożonego równolegle i tworząc z nich boki, a kończąc drobnym drewnem na górze. W szczeliny pomiędzy powtykaj drobne drzazgi, podpałkę – wszystko, co będzie można podpalić zapałką.

3. Otwórz w kominku wszystkie dopływy powietrza, kanały doprowadzające powietrze (pierwsze i wtórne) do paleniska powinny być otwarte, tj. otwórz szyber, jeśli kominek go ma lub zastosuj regulację ręczną. Pamiętaj również, aby nie dusić ognia, nie zamykaj wszystkich dopływów powietrza w trakcie spalania, ponieważ wytwarza się wtedy duża ilość szkodliwego (a nawet zabójczego!) tlenku węgla.

4. Rozpalaj od góry, dzięki temu komora spalania będzie mniej zadymiona.

5. W fazie żaru ogranicz dopływ powietrza, dzięki temu ciepło nie ucieknie, a samo drewno, a właściwie już węgiel drzewny, będzie się dłużej żarzyć. Kominek odtąd pracować tylko na doprowadzanym powietrzu wtórnym, którym regulujesz również jego moc.

6. Dokładaj drewno dopiero po fazie żaru, która trwa około 20 minut. Możesz dodawać już większe drewno, ponieważ nawet grube drewno szybko się rozpali, dzięki takiemu zjawisku jak odgazowanie. Najlepiej dodawać opał często i w małych ilościach.

Wskazówka, jeśli kominek nie chce się rozpalić: Powodem może być słaby ciąg w kominie, który występuje, gdy w pogodzie panują głębokie niże. Wówczas najlepiej zostawić drzwiczki od kominka otwarte przy i w fazie rozpalania, a także warto otworzyć okno w pomieszczeniu.

Bezpieczne i efektywne palenie to:

  • używanie tylko takiego paliwa, jakie zaleca producent kominka
  • stosowanie tylko suchego drewna z drzew liściastych
  • bezwzględne unikanie palenia śmieci, gazet, kartonów i podobnych (za palenie śmieci grozi grzywna)
  • dbanie o czystość komina, przepisy mówią o wzywaniu kominiarza 4 razy w roku
  • zapewnienie dopływu powietrza, kiedy drewno się jeszcze nie spaliło, inaczej można doprowadzić do zasmołowania komina i zwiększy się ilość produkowanego tlenku węgla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *