Wybierając kominek, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wkład kominkowy, ponieważ to właśnie on jest najważniejszą jego częścią. Rozpalamy w nim ogień, jego konstrukcja odpowiada za akumulację ciepła, nie bez znaczenia jest też jego wygląd. Wkład kupujemy na długie lata, zatem warto zastanowić się, jaki będzie najbardziej odpowiedni.
Wkłady kominkowe są najbardziej ekologicznymi źródłami ciepła, ponieważ wydostające się z nich spaliny mają mniej zanieczyszczeń, niż te, które powstają ze spalania węgla czy gazów, nie wspominając o spalinach z kominków otwartych. Zakup wkładu kominkowego powinien więc być decyzją przemyślaną, ponieważ od jego możliwości, bezpieczeństwa, a także walorów czysto wizualnych zależy to, jak długo będziemy nim się cieszyć. Same wkłady kominkowe oferowane są w bardzo bogatym wzornictwie, jak tradycyjne, nowoczesne czy minimalistyczne. Wybierając któryś z modeli, uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj i specyfikę korpusu, moc grzewczą, w którą stronę otwierają się drzwiczki i wygodę obsługi, a także cenę.
Wkłady kominkowe z żeliwa czy ze stali?
Wkłady kominkowe najczęściej wykonuje się z żeliwa, ponieważ jest to materiał trwały i cięższy, a sama specyfika materiału sprawia, że jest idealnym akumulatorem ciepła. Niektórzy jednak mogą wybrać wkłady kominkowe stalowe, które są lżejsze, a przy tym umożliwiają zastosowanie dodatkowych udogodnień zwiększające akumulację ciepła czy system wtórnego spalania. Dzięki stali producenci mogą realizować nawet najbardziej niestandardowe zamówienia, ponieważ stal umożliwia stworzenie nawet wielkogabarytowych wkładów, których nie można wykonać z żeliwa.
Nie możemy jednoznacznie określić, który wkład kominkowy jest najlepszy, ponieważ to zależy od naszych oczekiwań i wielkości pomieszczenia grzewczego. Z założenia jednak wkłady żeliwne z niewielką szybą i o małej mocy nominalnej sprawdzą się w małych salonach w ciepłej i rustykalnej stylistyce, duże za to doskonale skomponują się z przestrzennym salonem w stylu tradycyjnym. Wkłady żeliwne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które będą palić tylko okazjonalnie, ponieważ są tańsze niż stalowe wkłady. Stal natomiast pasować będzie do nowoczesnych, eleganckich pomieszczeń i współczesnych aranżacji – są dobrą propozycją dla tych, co cenią wysoką jakość i komfort użytkowania, a jednocześnie chcą kominek wykorzystać jako podstawowe źródło ciepła.
Wkłady kominkowe – na co zwracać uwagę
Przeznaczenie kominka
W zależności od tego, jaką funkcję będzie pełnić kominek, musimy dobrać odpowiedni wkład kominkowy. Wyróżniamy trzy główne kategorie wkładów pod względem przeznaczenia jak:
- kategoria A – funkcja dekoracyjna, do okazjonalnego rozpalania ognia, nie podaje się czasu palenia
- kategoria B – czas palenia maksymalnie 10 godzin, czyli do okazjonalnego grzania
- kategoria C – do częstego użytkowania z czasem palenia przynajmniej 10 godzin
Rodzaj wkładu kominkowego
Podobnie wyróżniamy trzy typy rodzajów kominkach, jak wkłady tradycyjne, wkłady z płaszczem wodnym i kasety kominkowe. Dzięki wkładowi z płaszczem wodnym możemy szybko ogrzać pomieszczenie i wodę użytkową. Kasety kominkowe uzupełniają wkład tradycyjny w starych kominkach i zwiększają sprawność cieplną, ponieważ mają zamontowany dodatkowy wymiennik ciepła pod paleniskiem. Oprócz tego mamy wkłady kominkowe powietrzne i wkłady gazowe.
Sprawność
Standardowo wkłady kominkowe renomowanych firm mają sprawność na poziomie 70% przy normalnej pracy, można to zwiększyć do ok. 85%, jeśli ograniczymy dopływ powietrza do spalania. Oznacza to, że dokładnie tyle energii ze spalania jest odzyskiwania w postaci ciepła.
Moc grzewcza
Wkłady, które są tylko elementem ozdobnym, mogą mieć niską moc nominalną. W przypadku konstrukcji, które mają nam służyć do ogrzewania pomieszczeń, musimy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie cieplne budynku – może wynosić od 0,08 kW/mkw w dobrze zaizolowanym budynku o ścianach 2,5 metra do 0,14 kW/mkw w słabo izolowanych pomieszczeniach. Na tej podstawie dobieramy odpowiednią moc. Przyjmuje się, że 1 kW mocy urządzenia wystarcza do ogrzania średnio 25 m3 kubatury pomieszczenia.
Temperatura spalin
Sprawność i bezpieczeństwo w użytkowaniu kominka zależy od temperatury spalin, która nie powinna przekraczać 400°C. Warto przy tym zadbać o to, aby montażem i instalacją wkładów zajęła się autoryzowana i profesjonalna firma instalatorska.
Wybierając kominek, pamiętajmy, że temperatura w pomieszczeniu zawsze będzie wyższa niż w pozostałych miejscach w budynku, zatem warto wybierać wkłady z niewielką szybą lub systemem akumulującym ciepło dla własnego komfortu (by nie było nam za ciepło).